Jonn ja laps – koos või lahus?

Kõik lapsed jonnivad vahel ja see on normaalne. Psühholoogide sõnul on see lausa märk usaldsest ning näitab, et laps julgeb Sinu juuresolekul välja näidata oma nõrkust, oma emotsioone, oma halba tuju jne – ehk olla TEMA ISE koos kõigi heade ja vigadega…. Kahjuks väsitab jonn aga vanemaid ja muudab nad närviliseks ning kurnatuks – mida siis teha? Kuidas talle mitte käratada? Pakun teile välja omaltpoolt ühe nipi, milleni ise jõudsime (kindlasti on võimalusi miljoneid veelgi, aga see toimis meie lapse puhul eriti hästi ja jagan seda nippi). Ma leian, et üks geniaalne võimalus lapse jonn lõpetada on ta eraldada jonnist:) Jah! Just, eraldada! Kuidas see käib? Kohe räägin!
Kui meie väike printsess jonnima hakkab, küsime talt :”A kust jonn tuleb, tibu?”. See on esimene samm, mis näitab lapsele, et oled tema häda tähele pannud ja Sind huvitab see ning tahad teda aidata… Sellepeale jätab ta jonnimise kohe järgi (sest ta ei saa ju samal ajal küsimusele vastata ja jonnida)  ja näitab suhu, et sealt tuleb:). Järgmiseks pakume talle välja: “Aga võtame jonni sealt ära?”. Sellega on tipsu kohe nõus ja võtab kahe näpuga jonni suust mängult välja:). Siis on erinevaid võimalusi – laske fantaasial lennata…. Meie näiteks mängime jonniga, et ta (jonn) nutma ei hakkaks, võime kokku leppida, et kui õhtul jalutama läheme, viime jonni õue või viskame selle kohe õue, aknast välja (tavaliselt hakkab tibul jonnist kahju ja ta palub tagasi tuppa võtta – siis võtame mängult jonni tuppa ja lepime kokku, et me seda suhu ei pane ja mängime jonniga, et see nutma ei hakkaks ja et tal igav ei oleks vms…). Lisaks võib jonnile anda luti (jonn on ju suus)- et JONN ei nutaks… mitte laps, vaid JONN! Eile näiteks, kui tipsu rongiülesõidul jonnis, siis viskasime mängult auto aknast jonni rongi peale ja jonn läks reisile:)
Kui eraldame lapse ja jonni ja võtame jonni kui eraldiseisvat asja, isikut või kuidasiganes teile seda nimetada meeldiks, siis ei ole enam laps paha, vaid jonn – ja see on meie ühine eesmärk või isegi tore mäng, et see jonn meile mõlemale tüli ei teeks! Siis saame lapsega teha koostööd ja olla üks tiim – see ühendab meid ja tibu tunneb, et saab alati raskes olukorras minu toele loota! Siis ei pea pisike inimene oma emotsioone alla suruma ja saab olla tema ise ja et teda armastatakse koos kõikide tema emotsioonidega, sellisena, nagu ta on! See aitab väga palju kaasa usalduse ülesehitamisele.

Vanematel on tihti väga kurnav ja närvesööv ning raske kuulata, kui laps jonnib ja tahame selle kiiresti lõpetada ja öelda: “Ära jonni!”. See ju kõlab nagu “ära tunne emotsioone!” – lisaks näitab see keeld lapsele, et ta ei ole selline nagu Sina tahaksid, et tal on midagi viga ja et sellisena Sa teda ei tunnista, ega armasta… kurb, kas pole? 

Kas teil endil ei ole kunagi paha tuju ja jonn olla? Lapse jaoks on kõik emotsioonid uued ja raskematega ta ise toime ei oska tulla – selleks olemegi tal meie! Tähtis on, et me ei ütleks lapsele, et ta on paha laps, kui jonnib, või et jonnimine on halb või kole vms, sest ta peab õppima tundma tervet emotsionaalselt spektrit, et saada terviklik kujutus emotsioonidest ja nendega toimetulekust – see aitab tal neist aru saada ja mõista nende vajadust ja põhjuseid… Vastasel korral võib ta hakata oma emotsioone alla suruma, et olla “hea laps” – sest ta saab pikapeale aru, et kui ta on “hea laps”, ega näita oma negatiivseid emotsioone, siis emme-issi ja ka kõik teised inimesed kiidavad teda ja teda armastatakse “hea lapsena”.
Jonni lõpetamiseks on erinevaid lahendusi. Mina pakkusin teile välja omapoolt välja ühe miljonist võimalikust, jagades oma kogemust. Kui valime lihtsalt: ” OLE VAIT!” stiilis käsu asemel midagi, mis teda tõesti aitab ja näitab talle, et oleme talle toeks, on meil lastega palju paremad ja soojemad suhted, sest viitsisime raskel ajal keskenduda tema murele…
Kas teie olete midagi sellist proovinud? Jagage oma jonnilõpetamise nippe;)
Kas Sulle meeldis see postitus? Jaga seda ka oma sõpradega;)
Minu tegemisi näed rohkem Instagramis
Tsau-pakaa, kirjutame?
Anyta
(Visited 1 068 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga